Cosplay Marcusa Fenixa z Gears 5 autorstwa Gronky’iego z Walking Dad Forge miałem okazję zobaczyć na żywo podczas Poznań Game Arena 2019. Pamiętam, że zrobił wtedy na mnie ogromne wrażenie, bo Gronky w stroju wyglądał jakby go wyciągnęli prosto z gry. Dlatego uważam, że jest to niesamowita praca, którą warto się podzielić. Zresztą możesz to zobaczyć na fotografiach wykonanych przez MLC Foto w starej papierni pod Wrocławiem.
Historia powstania cosplayu Marcusa Fenixa
Poprosiłem Gronky’iego, aby opowiedział mi historię powstania jego cosplayu Marcusa Fenixa z Gears 5. Powiedział mi, że pomysł powstania kostiumu narodził się miesiąc przed PGA 2019. Gronky nie wie co go wtedy podkusiło, żeby w tak krótkim czasie wykonać strój Marcusa. Może dlatego, że polubił tę postać i podobał mu się jego wizerunek, oraz że pasował do tej postaci. Może też to, że wiedział, że na nadchodzącym PGA będzie mocno promowana piątą odsłona Gears of War, więc jest to dobry czas na wykonanie tego stroju.
Najpierw trzeba znaleźć grafiki referencyjne
Początek prac nad strojem był trudny, bo Gronky miał niesamowity problem ze zdobyciem dobrych materiałów referencyjnych. W sieci było dużo screenów z Gears of War 4, ale pancerz z piątej odsłony dość mocno się różnił od tego z czwartej. Dlatego Gronky nie mógł wykorzystać materiałów referencyjnych z poprzedniej części. Musiał szukać dalej. Dopiero pomysł, aby poszukać portfolio artysty odpowiedzialnego za wygląd Marcusa Fenixa sprawił, że udało mu się znaleźć dobre materiały referencyjne i mógł rozpocząć pracę nad strojem.
Czas na materiały
Niestety poszukiwanie materiałów referencyjnych nie było jedynym problemem podczas prac Gronky’iego nad cosplayem Marcusa. Przez długi czas nie mógł on znaleźć odpowiedniego materiału na spodnie dla postaci. Potrzebny był materiał przypominający pleciony karbon. Gdy w końcu udało się znaleźć dobry materiał, nie zakończyło to problemów, bo nie chciał on współpracować z maszynami do szycia. Dlatego Gronky musiał zlecić uszycie spodni znajomej krawcowej, a sam mógł się zająć tworzeniem innych elementów kostiumu
Niedoceniany element cosplayu
Pracując nad kostiumem cosplayer musi się mierzyć z różnymi wyzwaniami. W przypadku pracy nad kostiumem Marcusa Fenixa sprawdzianem dla Gronky’iego okazały się buty, które w grze są dość mocno przestylizowane. Przez to są bardzo niepraktyczne. Dlatego, żeby móc wygodnie się w nich poruszać, twórca zdecydował się on na “naturalizację” rozmiaru i proporcji butów. Bo jak zauważa Gronky, buty są często niedocenianym elementem cosplayu, a są niezwykle istotne. W końcu cosplayer musi w nich spędzić długie godziny chodząc po wystawienniczych halach, więc powinny być jak najwygodniejsze.
Budowa pancerza
Do budowy pancerz Marcusa Fenixa, Gronky musiał zużyć ogromne ilości pianki EVA oraz dwie puszki kleju. Pracując nad zbroją nie wykorzystywał jakichkolwiek wykrojów, bo jak powiedział: “nie było czasu na to, aby je przygotować”. Metodą “freestyle”, element po elemencie, łączył kawałki pianki tworząc gruby pancerz, w którym później miałem okazję widzieć go na PGA.
Istotnym elementem stroju był również pas Marcusa Fenixa, który także powstał z pianki EVA. Gronky pomalował go tak, aby imitował skórę. Wspomniał, że chyba dobrze mu to wyszło, bo członkowie jury na konkursie cosplay podczas PGA myśleli, że to prawdziwa skóra.
Malowanie zbroi
Na koniec Gronky musiał pomalować swój pancerz. Powiedział mi, że jest to dla niego najatrakcyjniejsza część pracy nad cosplayem. Uwielbia pracę z aerografem i stara się, aby wszystkie jego kostiumy były pod względem malowania wyśrubowane w kosmos. Podczas prac malarskich Gronky wykorzystuje zupełnie inne techniki, niż te zazwyczaj używane przez cosplayerów, dzięki czemu uzyskuje zaskakujące efekty. Na przykład przy pracy nad zbroją Marcusa, ani razu nie skorzystał z metody wash, której używa się do imitacji efektu światłocienia lub uzyskania efektów zabrudzeń i śladów eksploatacji. Niestety Gronky nie chciał zdradzić z jakich tajemnych technik korzysta. Może kiedyś uda mi się namówić go do zwierzeń.
Lancer, czyli karabin Marcusa Fenixa
Na koniec Gronky wspomina historię karabinu Marcusa, który nazywa się Lancer. Cosplayer mógł kupić oficjalną replikę broni z gry, ale zdecydował się, że z szacunku do jury i widzów konkursu cosplay na PGA wykona broń samodzielnie. Karabin powstał w 48 godzin, a sam kostium Gronky kończył jeszcze w dniu PGA. Udało mu się go skończyć, założyć i wystąpić w konkursie cosplay. Ze względu na parę niedoskonałości samego kostiumu nie udało mu się zdobyć głównej nagrody, ale i tak sięgnął po jedną z nagród w konkursie.
Sesja zdjęciowa w ruinach starej papierni
Po premierze stroju podczas Poznań Game Arena, przyszedł czas, aby porządnie pochwalić się swoją pracą w internecie. Dlatego Gronky wraz z fotografem MLC Foto udali się do starej papierni niedaleko Wrocławia, w której wykonali poniższe fantastyczne zdjęcia.
Marcus Fenix z Gears 5
Jeżeli spodobał Ci się kostium Marcusa Fenixa wykonany przez Gronky’iego z Walking Dad Forge, zajrzyj na jego social media: Facebook, Instagram oraz Etsy.
Fotografie autorstwa MLC Foto.
Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony Walking Dad Forge na Facebooku.
Co myslisz? Daj znać w komentarzu!